13.01.2013, Pazar

Zigetvar Kuşatması

Osmanlı Kuşatması Altında Zigetvar Kalesi Osmanlı Kuşatması Altında Zigetvar Kalesi
    Zigetvar Savaşı, Avusturya arşidükü Maksimilyan'ın İstanbul Antlaşması'nı bozması, vergisini ödememesi ve Erdel'e girmesi üzerine, Kanuni Sultan Süleyman'ın hasta olmasına rağmen son seferi olacak olan Zigetvar Seferine çıkması sonucu gerçekleşen savaştır.
Johann Peter Krafft'ın Zigetvar Tablosu Johann Peter Krafft'ın Zigetvar Tablosu
Asıl hedef Viyana olmasına rağmen, Zigetvar Kalesi zorlukla alınmıştır. Bu seferde Kanuni Sultan Süleyman vefat etmiştir. Dönemin sadrazamı Sokullu Mehmet Paşaorduyu yetersiz görüp, kaleyi aldıktan sonra İstanbul'a dönmüştür. Savaşta Kanuni'nin öldüğü askerlere söylenmemiştir. Cesedi bozulmasın diye iç organları çıkartılarak ilaçlandı ve otağının bulunduğu yere gömüldü. Bedeni ise fetihten sonra İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii avlusundaki bugünkü yerine gömüldü. Tahta çıkan 2. Selim daha sonra babası Kanuni’nin iç organlarının gömülü olduğu yere türbe, etrafına da külliye yaptırdı.Ölümün gizlenme nedeni ise askerlerin moralinin bozulmasını engellemektir. Bir süre sonra, Kanuni Sultan Süleyman'ın yerine oğlu II.Selim geçti.
Zigetvar kalesi Zigetvar kalesi
 
Zigetvar Macar-Türk Dostluk Parkında I. Süleyman ile Nikola Šubić Zrinski anısına dikilen abide Zigetvar Macar-Türk Dostluk Parkında I. Süleyman ile Nikola Šubić Zrinski anısına dikilen abide