24.01.2013, Perşembe

Ponza Deniz Muharebesi

 
Ponza adasının konumu Ponza adasının konumu
Ceneviz Cumhuriyeti Donanması ile Fransa Krallığı'nın eşlik ettiği Osmanlı İmparatorluğu Donanması'nın savaştığı; 5 Ağustos 1552 günü, Ponza adası açıklarında gerçekleştirilen ve 1551-1559 İtalya Savaşı'nın bir parçası olan deniz muharebesi. Turgut Reis'in komuta ettiğiOsmanlı Donanması, Andrea Doria komutasındaki Ceneviz Donanması karşısında zaferle ayrıldı.
Ceneviz Cumhuriyeti Ceneviz Cumhuriyeti Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Fransa Krallığı Fransa Krallığı
Komutanlar
Ceneviz Cumhuriyeti Andrea Doria Osmanlı İmparatorluğu Turgut Reis Fransa Krallığı Gabriel de Luetz
Güçler
Osmanlı İmparatorluğu ~100 kadırga Fransa Krallığı 3 kadırga
Kayıplar
Ceneviz Cumhuriyeti 7 kadırga ele geçirildi
Yaklaşık 100 kadırgadan oluşan Osmanlı Donanması, Fransa-Osmanlı ittifakıgereğince, Kutsal Roma Cermen İmparatoru V. Karl ile mücadele etmesi için Fransa Kralı II. Henri tarafından Akdeniz'in batısına gönderildi.Osmanlı Donanması'na, Fransa'nın İstanbul'daki elçisi Gabriel de Luetz yönetiminde üç Fransız kadırgası da eşlik etti. Bu kuvvetler, İtalya'nın güneyindeki Calabriakıyılarına saldırılar düzenlerken, Reggio Calabria şehrini ele geçirdi.
Andrea Doria Andrea Doria
 

Arka plân ve kuvvetler

Muharebe

5 Ağustos 1552 tarihinde Ponza adası açıklarında karşılaşan iki donanmanın mücadelesinden Osmanlı Donanması zaferle ayrılırken; Andrea Doria'nın donanmasındaki 7 kadırga ele geçirildi.

Sonrası

Muharebenin ardından Fransız kadırgalarının eşlik ettiği Osmanlı Donanması, 13 Ağustos günü Mayorka'ya girdi.Kış aylarını ise Sakız Adası'nda geçirmesinin ardından Antoine Escalin des Aimars komutasındaki Fransa Donanması'na katıldı ve 1553 yılında, Korsika'nın İşgali'nde görev aldı