06.12.2020, Pazar

(MAHFİ) Gürkan Pehlivan

 

Söz uçar hattat, söz uçar da kimbilir hangi dala konar...O dalda onu belki  nasipli biri  duyar...Söz hakettiğini bulur nasiplisinin dudağında zikir olur kanatlanır taa arşa uçar...Arş ta ona bir kapı açar.... Dedim ya;  Söz uçar hattat... yazı kalsın yada kalmasın söz  uçar... Ve Rabbim onu hep duyar.


1970 yılında İstanbul'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. Çalışma hayatına deri giyim sektöründe modelist ve stilist olarak giren sanatçı, bu sektörde 20 yıl kadar kendi modellerini tasarladı. 1999 yılında hattat ve ebrucu Fuat BAŞAR' la tanışarak hat sanatı meşkine başladı. Hocasının kendisinde gördüğü yetenek ve istidat neticesinde 4 ay gibi kısa bir süre sonrasında hocasının asistanı olarak öğrencilere ders vermeye devam etti. 2003 yılında Fuat Başar'dan Sülüs ve nesih 2015 yılında Hattat Turan Sevgili'den Celi divani icazetlerini alıp yurtiçinde ve başta Washington, Londra, Katar doha, Dubai,Vatikan ve Erbil gibi yurtdışındaki sergilere katılmıştır. 
Eserlerini mahfi mahlası kullanarak imzalayan Gürkan Pehlivan çeşitli kurum ve kuruluşlarda hat hocalığı yaptı.

Kâğıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır

Sothebys'ta iki kere eseri satılan sanatçının yurtiçi ve yurtdışı özel koleksiyonlarda, İstanbul'daki Hilye-i Şerif müzesinde, Kambur Mustafa Paşa Camii , Kadırga Bostanali Camii  gibi  çeşitli camilerde 
eserleri bulunmaktadır. Çok sayıda büyük ebatta hilye-i şerifler ve  istifler tasarlayan sanatçı, çalışmalarını Beyoğlu Geleneksel sanatlar akademisindeki atölyesinde devam ettirmektedir.

En güzel harfi yazmaya çalışmakla geçer kalem erbabının hayatı ve onu en güzele sunmakla... 

 

HOCA ÖĞRENCİ

Ülkemizin en önemli hattatlarından Fuat Başar ve genç kuşağın yetenekli isimlerinden Gürkan Pehlivan'ın şaşırtan bir hoca-öğrenci münasebetleri var. 21 yıl önce tanışan Başar ve Pehlivan aralarındaki hoca-öğrenci uyumunu Hat sanatının maneviyatına bağlıyor ve ekliyorlar: "Bizimki hoca-öğrenci değil baba oğul ilişkisi"

 

 Kaleme bile sırrını verme!
Gider kâğıda yazar

 

Ayasofya camii formunda Fetih suresi 1.ayeti

 

Müsenna (yani aynalı) Bu da geçer ya hu

Kadem-i şerif hilye (içinde Mekke ve Medine minyatürleri mevcut)

Edep ya hu